czwartek, 24 listopada 2016

Druga część wywiadu - "Czy kolekta Christiana Czepki okazała się sukcesem?"

3. Czy interesował się Pan barokowymi podróżnikami przed odkryciem pamiętnika?

Ad 3. Celem moich poszukiwań nie było odnalezienie relacji z podróży, lecz znalezienie informacji
o Kościele Pokoju i samej Świdnicy. Lecz faktem jest, że od czasów, gdy byłem studentem Uniwersytetu Wrocławskiego bardzo interesowałem się podróżami Ślązaków w okresie średniowiecza i w okresie nowożytnym w różnych kierunkach. W ten sposób odkryłem na przykład fascynujący opis wyprawy świdniczan do Ziemi Świętej z 1507 r. (do tej pory czeka na opracowanie) - jedynej znanej tego rodzaju pielgrzymce świdniczan, którzy wyruszyli na nią wraz z księciem legnickim Fryderykiem II. A z barokowych wypraw odnalazłem relację wyprawy dwóch von Hochbergów, panów na Roztoce do Europy Zachodniej (tzw. podróż kawalerska, w której młodzi szlachcice mieli się zapoznać z warunkami panującymi w innych krajach, poznać lepsze metody gospodarowania ziemią i w ogóle spraw dotyczących gospodarki, aby móc potem godnie przejąć majątek z rąk swego ojca). Rękopis ten znajduje się w Bibliotece Narodowej w Pradze (Ceska Narodni Knihovna). Znalazłem też drugi, kompletnie nieznany rękopis Christiana Czepki z wyprawy do Ratyzbony w 1653 r. Czepko uczestniczył w Reichstagu, którzy obradował nad ratyfikacją postanowień traktatu pokojowego z Munster i Osnabruck, który zakończył w 1648 r. wojnę trzydziestoletnią.

4. Czy można określić jaką część pieniędzy potrzebnych do budowy kościoła zebrał Czepko? Była to duża jak na tamte czasy kwota?

Ad 4. Uczestnicy wyprawy zebrali 1768 talarów, lecz 200 talarów pochłonęły koszta podróży, wyżywienie, leki. Była to bardzo duża suma jak na owe czasy, za którą można było kupić średniej wielkości majątek ziemski. Dla porównania w owym czasie kram kupiecki, tzw. bogaty kram kosztował w mieście 300 talarów. Zatem za ową sumę można by kupić 5 takich kramów, w których handlowano towarami luksusowymi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz